Akvaryum - Akvaryum Çeşitleri - Akvaryum Malzemeleri - Akvaryum Canlıları - Akvaryum Canlı Bitkileri - Akvaryum Markaları - Cam Akvaryumlar - Çerçeveli Akvaryumlar

Akvaryum Özel İmalatı | Akvaryum Motoru | Akvaryum Dış Filitresi | Akvaryum İç Filitresi | Akvaryum Kafa Motoru | Akvaryum Su Pompası | Akvaryum Hava Motoru | Akvaryum Hava Pompası | Özel Mobilya Akvaryumu

Browser Ayarlarınız Flash Player 9+ Desteklemesi Gerekmektedir!

Get Adobe Flash player
AKVARYUM CANLILARI

Akvaryum Canlıları ve Balıkları

Amerikan Tetraları (American Characins, Characidae)

 Tetralar (Characins, Characidae) çatısı adı altında bir çok tetra çesidi bulunmaktadır.

Ama farklılık şuradadır: Tetralar denildiği zaman genel bir isim kullanılır; ama bu başlıkta Afrika Tetraları (Alestidae) ve Sivri tetralarda bu başlığa aittir.

Afrika tetralarının en önemli özelliği batı Afrika' da yaşayan karakteristik bakımdan kalın yüzgeçleri ve çogunun alt çene yapısında sivri dişlere sahip olması ayrıca bazı türlerininde avcı balık olduğunu ve bitki yiyen türleridir.

 Japon balıkları (Carassius auratus auratus)

Japon Balıkları üç kısımda incelenir. Yarışmalarda da incelemeler Lepistes balığında olduğu gibi kuyruk yapılarına ve biçimlerine göredir. Ama farklılıklar şunlardır Japon balıklarında her değişik tür kuyruklar doğal olarak Japonlarda vücut yapılarında da değişiklikler oluşturmaktadır.

11) Basit Kuyruklular 2) Peçeli Kuyruklular 3) Öteki Cesitler

Japon balığı (Carassius auratus auratus - Bloch, 1782) , sazangiller (Cyprinidae) ailesinden bir balık türü. Ama biz japon balıklarını ayrı bir başlık altında toplamayı uygun gördük nedeni ise balıklarının üretilmiş formları çok sayıda tür oluşturduğu içindir.

 ÇİKLİT (Cichlid) Türleri

 Orta ve Güney Amerika Çiklitleri

Afrika ve Asya'da 900'den fazla türü bulunan geniş Çiklitler ailesinin bir çok türü sadece güzellikleriyle değil, üreme ve yavrularını büyütme davranışlarının enteresanlığıyla da aranan akvaryum balıklarıdır. Biz Bunlardan Orta ve Güney Amerika Çiklitlerini sunacağız. Bu balıklar nehirlerde ve denize yakın akarsu ağızlarında yaşarlar.

Güney Amerika Cüce Çiklitleri

Eger Güney Amerika çiklitlerini beslemek isterseniz, Apistogramma, Apistogrammoides, Crenicara, Microgeophagus ve Nannacara çiklitleri arasında seçim yapabilirsiniz.10 cm geçmeyen büyüklük olarakta 4 inc i geçmeyen bu balık türleri akvaristlerin ilgisini çekmektedir.

 Malawi Gölü Çiklitleri

Malawi Gölü (eski tabir Nyassa Gölü), Halk dilinde Afrika' nın Efendisi; 560 km uzunluğu, 80 km'ye varan genişliği (ortalama 50 km) ve 704 m'ye kadar olan derinliği ile Doğu Afrika Yeryüzü Kırığı 'nın (Büyük Rift Vadisi) en büyük göllerinden biri. Yüzölçümü 29.604 km²'dir bu gölde malawi balıkları yaşar ve malavi balıkları başka hiçbir yerde yaşamaz.

Ttanganyika Gölü Çiklitleri - Tanganika Gölü Çiklitleri - Cichlids

Çok büyük olan bu gölde yaşayan Tanganyika Gölü Çiklitleri ve bu gölde yaşayan ama Çiklit olmayan balıklar en derin ve bilimsel araştırmalarla karşınızda. Bize araştırmalarımızda yardımcı olan ve her sorumuza yanıt aldığımız Taxonomi uzmanlarına da ayrıca teşekkür ederiz.

Tanganyika Gölü bilindiği gibi çok uzun ve geniş bir göldür. Bazı çiklit türleri Tanganyika' nın her bölgesinde yaşamasına rağmen; Burada yaşayan bir çok çiklit sadece o bölgeye ait olan kısımlarda yaşarlar. Bizde buna bilimsel olarak endermik bölgede yaşayan balıklar deriz.

Çöpçü Balıkları

Çöpçü balıklarının asıl adı ingilizce olan (cat fish) Kedi balığıdır. Her ne kadar günlerini sadece yiyecek aramak için akvaryum kumunun ortasında harcasa da, kedi balıkları aslında yalnız başına asla tutulmaması gereken uyumlu balıklardır.

Daima aynı türden en az beş tanesini bir arada bulundurun. Çok bilinen bir inanısın aksine, zırhlı kedi balıkları "çöp toplayan" bir cins degildir. Tüm diger akvaryum balıkları gibi onlarda yüksek kaliteli ve çok dengeli beslenmeye ihtiyaç duyarlar!

 Kedi Balıkları Sistematik olarak Callichthyidae ailesindendir ve alt soy ve evreleri oluşmuştur.